שלילת רישיון – עונש מידתי?

שלילת רישיון – עונש מידתי או לא?

אחד המדדים על פיהם נמדדת ענישה הוא, האם מדובר בעונש מידתי או לא. כלומר, האם העונש מידתי ביחס לעבירה או שמא הוא קשה או קל מדי, האם העונש מידתי ביחס לתוצאה של העבירה וכן האם הוא מידתי ביחס להשפעה על מי שביצע את העבירה.

אחת הדוגמאות הטובות לבדוק את הנושא, היא שלילת רישיון. כפי שאנחנו יודעים, יש לא מעט עבירות תנועה שאנחנו יכולים לבצע וכתוצאה מכך בית המשפט ישלול לו את הרישיון, בין אם זה לתקופה קצרה או ארוכה, ובמקרים קיצוניים גם לצמיתות. הכל תלוי בסוג העבירה וסוג העונש שנקבל עליה.

עולה שאלה, האם מדובר בעונש מידתי. הרי ברור שבעולם המודרני, אי אפשר להתנהל בלי רישיון נהיגה, בוודאי לא מי שעובד וזקוק לרישיון בשביל להגיע אל מקום העבודה או להשתמש ברכב לצורכי עבודה, כמו כן, כל מי שמתגורר באזורים מרוחקים בהם אין תחבורה ציבורית ברמה גבוהה, עלול להתמודד עם קשיים לא פשוטים כתוצאה משלילת הרישיון.

לכן אנחנו שואלים האם שלילת רישיון זה עונש מידתי או שמא, זה עונש קיצוני מדי ואפשר למצוא פתרונות אחרים.

הכל עניין של השקפה

בעקרון, המדינה לא ממהרת לשלול רישיון לנהגים אלא אם הם ביצעו עבירות קשות וכן כשהם מבצעים עבירות חוזרות ונשנות, כלומר שהם לא לומדים וחוזרים לבצע עבירות תנועה.

לשלילה של רישיון יש אפקט, לא רק במובן הכלכלי או החברתי כמו שהצגנו, יש גם אפקט מרתיע, בוודאי כלפי נהגים שביצעו עבירה וקיבלו אזהרה. סביר להניח, שהם ינהגו בצורה הרבה יותר טובה, על פי החוק, מכאן והלאה.

כמו כן, אנחנו צריכים לקחת בחשבון את ההשפעה שיש לאותם נהגים על הסביבה, את העובדה שייתכן מאוד שהנהיגה הפרועה שלהם מסכנת לא רק אותם אלא גם אחרים, וכמובן את העובדה שלעבירה שהם ביצעו היה מחיר. אנחנו אומנם לא רוצים לנקום, אך על ביצוע עבירות יש לשלם מחיר מושלם, גם בשביל שאחרים ילמדו לא לבצע את אותה עבירה.

לכן במקרים רבים, שלילת רישיון זה אכן עונש ראוי.

About: edenA


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *