כתם פלילי – למה חשוב למחוק?

כתם פלילי – למה חשוב למחוק?

אין ספק שרישום פלילי זה כתם שחור שיכול להשפיע על חיינו בצורות שונות. מדובר על רישום שנוצר כתוצאה מביצוע עבירה בגינה נשפטנו והורשענו. רישום כזה יכול למנוע מאיתנו להתקבל אל מקומות עבודה, הוא יכול למנוע מאיתנו ליהנות מקידום במסגרת התפקיד שלנו, ובאופן כללי הוא גורם נזק לאיכות חיינו.

נכון שבאופן עקרוני, ייתכן מאוד שהרישום לא יהיה רלוונטי אם נניח מדובר בעבירות קלות או בעבירות שבוצעו מזמן וחלה עליהן התיישנות. ייתכן מאוד שיהיו מעסיקים ואנשים בכלל, שלא יתייחסו לנושא, שכן היינו צעירים כשעשינו את העבירה, השתקמנו מאז וייתכן שגם מדובר בעבירות שהן לא מהותיות, לא דברים קשים וקיצוניים.

מצד שני, רישום פלילי יכול כאמור להשפיע על חיינו בהיבטים שונים ואף אחד לא רוצה למצוא את עצמו במצב שכזה יקרה. אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו בסיטואציה בה בגלל טעות שהוא ביצע בעבר, חייו ישתנו ויושפעו ללא שום אפשרות שליטה על כך.

המדינה מאפשרת לבצע תהליך של ביטול רישום פלילי בתנאים מסוימים. למדינה יש בכך אינטרס מובהק. ראשית, היא רוצה להחזיר אנשים אל מסלול החיים הרגיל, היא רוצה לאפשר גם לאנשים שביצעו עבירות כאלה ואחרות, אפשרות להשתקם, לעבוד, ולא לתת לטעויות שהם ביצעו בעבר להשפיע על חייהם מעתה ועד עולם. שנית, לעיתים אין ברישום זה כל טעם, מאחר ומדובר בעבירות שבוצעו מזמן, לא חזרו על עצמן, ולכן אין טעם להשאיר אותן.

חשוב כן לציין, שאף על פי שהרישום נמחק, הרי שעדיין למדינה ולרשויות השונות, כולל המשטרה, יש אפשרות לדעת איזו עבירות ביצענו בעבר, גם אחרי שהרישום בוטל. זה גלוי אך ורק לאותן רשויות. כך שאם אנחנו חוזרים על ביצוע עבירה כזו או אחרת, המשטרה יכולה להשתמש ברישום הישן לצורכי חקירה או לצרכים אחרים.

כיצד ומתי זה אפשרי

המדינה אומנם מאפשרת ביטול רישום פלילי, אך היא מאפשרת לעשות זאת בתנאים מסוימים. ראשית, אם עברו עשר שנים מביצוע העבירה (בהנחה והעונש עליה הוא שלוש שנים) או שבע שנים במקרה של עבירת עוון (עבירות שתקופת העונש היא בין שלושה חודשים לשלוש שנים). במקרה של קטינים אז מדובר על שבע וחמש שנים, בהתאמה.

שנית, המדינה בוחנת את כמות העבירות שיש למגיש הבקשה, ועל פי זה היא מחליטה האם לאשר את בקשתו, כמו היא בוחנת את סוג העבירה וכן האם יש צורך ברישומה. למשל, אם מדובר בעבירות אלימות, מין וכדומה, סביר להניח שהן יישארו רשומות שכן יש צורך בכך.

שלישית, רק מי שהרישום מתייחס אליו יכול להגיש בקשה כזו, הוא לא יכול לבקש מגורם אחר להגיש עבורו את הבקשה. מה שכן, הוא חייב להגיש מסמכים והמלצות, למשל, ממקום עבודה, שירות צבאי או מוסד לימודים, בשביל שהבקשה תאושר.

חשוב להדגיש, יש הבדל בין בקשה לביטול רישום פלילי לבין בקשת חנינה מהנשיא. בקשת רישום איננה דומה לבקשת חנינה, אשר ניתנת בעת ביצוע העונש, או לעניינו, לצורך קיצור תקופת ההתיישנות במטרה למחוק את הרישום הפלילי בשלב יותר מוקדם.

בכל מקרה, על מנת להגיש את הבקשה בצורה מסודרת ונכונה, מומלץ לפנות אל עורך דין שיבחן את נסיבות הבקשה ויעזור לנו להגיש את המסמכים ואת הבקשה עצמה בצורה מסודרת ונכונה על מנת שהמשטרה תוכל לקבל אותם. רק כך יהיה ניתן להגיש את הבקשה באופן רשמי בתקווה שהמדינה תהיה מוכנה לקבל אותה כמה שיותר מהר.

About: edenA


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *