שמאי פינוי בינוי – לשם מה צריך אותו, ומה זה התהליך הזה?

שמאי פינוי בינוי – לשם מה צריך אותו, ומה זה התהליך הזה?

אחת מתוכניות הבנייה הגדולות ביותר שמתרחשות בישראל בשנים האחרונות, פרויקטים שאנחנו יכולים למצוא בלא מעט ערים, גדולות וקטנות, הוא פרויקט פינוי-בינוי.

מדובר על פרויקט במהלכו, לוקח על עצמו היזם את האפשרות לפנות אזור מסוים, מבנה מגורים מסוים או יותר, על מנת להקים במקום מבנה חדש, כזה שיספק דיור גם לדיירים הקודמים וגם לדיירים חדשים שירצו לקנות בו דירות.

הרעיון של פינוי בינוי הוא, לפנות מבנים ישנים שאינם מתאימים עוד למאה ה-21 ולהקים במקומם מבנים חדשים שמתאימים לצרכים, עיצוב והרוח של תקופתנו. רשויות מקומיות רבות מעודדות פרויקטים מסוג זה, מתוך הבנה שרק כך אפשר לספק איכות חיים לדיירים במבנה וכן, כך אפשר לעלות את ערך הדירות ולשפר את המוניטין של השכונה בפרט ושל העיר בכלל.

אחד הגורמים המקצועיים שמשתתפים בפרויקט, אף על פי שהוא קבלן, יזם או בעל המקצוע בתחום הבנייה, הוא שמאי פינוי בינוי. מדובר על שמאי מקרקעין, שמאי דירות, שנוטל חלק בשלבים מסוימים בפרויקט על מנת להעריך את ערך הדירות שאמורות להתפנות וכן את ערך הדירות שאמורים הדיירים לקבל אחרי סיום הפרויקט.

צריך להבין, שמאי פינוי בינוי עובד למען הדיירים, לא עבור היזמים או הקבלנים. ניתן לשכור את שירותיו דרך מאגר של משרד השיכון וכמובן גם באופן עצמאי לגמרי. המטרה של אותו שמאי, היא לעזור לדיירים לקבל את כל המידע ההכרחי בשביל לדעת האם משתלם להם לבצע את העסקה או לא. הרי בסופו של דבר, לקבלן או ליזם, יש אינטרס שכל דייר להסכים לעסקה בתנאי שהוא מציע לו. אך זה לא אומר בהכרח שהתנאים אידיאליים, הקבלן רוצה להרוויח. לרשותו גם עומד כל המידע, דבר שאין אותו בהכרח לדיירים.

שמאי אמור לעזור להם להתמודד עם מצב כזה, דרך כך שהוא יספק להם את המידע וכן יבחן את הנתונים בשטח, ויעזור להם להחליט האם העסקה טובה להם או לא.

כיצד שמאי יכול לעזור במקרה של פינוי בינוי

בדרך כלל כשאנחנו שוכרים שמאי מקרקעין, תפקידו לקבוע את ערך המבנה או הקרקע, הוא עושה זאת על פי מדידות שונות, על פי פרמטרים מגוונים. בהתאם לכך הוא יכול להגיד לנו מה ערך הקרקע, מה ערך הדירה עבור סיטואציות שונות. למשל, כשאנחנו רוצים לקנות או למכור, כשאנחנו רוצים לבטח או לכל דבר אחר.

במקרה של פינוי-בינוי, זה עובד מעט אחרת. ראשית, השמאי באמת צריך לקבוע את ערך הדירה הקיימת, בשביל לדעת על מה בדיוק מוותרים הדיירים, וכן הוא צריך לבחון מה יהיה ערך הדירה הצפויה להיבנות. מן הסתם, הערך יקבע מבלי שיהיה ניתן לראות אותה בפועל. הוא יצטרך לקרוא את המפרט ולבחון אותו, על מנת לדעת האם העסקה משתלמת לנו.

מעבר לכך, הרי שהוא יבקר בפרויקט מספר פעמים, בשביל לראות האם אכן עומדים בתנאי החוזה, כמו כן, הוא יבחן את הפרויקט מהיבטים שונים שלו.

ברמת העיקרון, השמאי אמור לעזור לדיירים להחליט האם הפרויקט כדאי או לא עבורם, ובאילו תנאים הוא כן יהיה כדאי. כלומר, במידה וההצעה של הקבלן איננה משתלמת, אז הוא יכול לעזור להם לקבוע מה בדיוק עליהם לבקש, לדרוש מהקבלן, על מנת שאכן הפרויקט הזה ישתלם עבורם.

רצוי מאוד לעבוד באופן צמוד עם הקבלן, זאת על מנת לקבל את המידע הרלוונטי ביותר עבור הפרויקט בכלל ובפרט עבור כל אחת מהדירות שמוצעות בו.

About: edenA


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *